Filtrowanie
Producenci
Promocje
EGRI MERLOT PETRENY SUPERIOR 2011 WYTRAWNE
EGRI MERLOT PETRENY SUPERIOR 2011 WYTRAWNE
129,90 zł 119,90 zł
szt.
Tokaj Aszu 6 Putonów 2014 słodkie
Tokaj Aszu 6 Putonów 2014 słodkie
149,90 zł 139,90 zł
szt.
Rose (Rondo) 2019 "Dom Jantoń" wytrawne
Rose (Rondo) 2019 "Dom Jantoń" wytrawne
99,90 zł 89,90 zł
szt.
EGER MERLOT SELECTION 2015 WYTRAWNE
EGER MERLOT SELECTION 2015 WYTRAWNE
59,90 zł 49,90 zł
szt.
La Delfina Prosecco Spumante
La Delfina Prosecco Spumante
59,90 zł 49,90 zł
szt.

Choć kekfrankos występuje w całej Europie Środkowej pod różnymi nazwami, to wina węgierskie z tego szczepu należą do najpopularniejszych. Znana także m.in. w Austrii, Czechach, Słowacji i Niemczech odmiana charakteryzuje się mocno ciemnymi, granatowoczarnymi wręcz owocami. Należy do winogron ciepłolubnych i późno dojrzewających. Jednocześnie stanowi znakomity surowiec do produkcji zwykle dość lekkich z wyraźnymi nutami owoców i delikatnie kwaskowych win. W naszej ofercie znajdziesz pochodzące z Węgier wyborne wina z tego szczepu.

Kekfrankos – czyli jeden z najważniejszych szczepów Węgier

Późne dojrzewanie oraz ciepłolubność sprawiają, że winorośl ta wymaga specyficznych warunków do uprawy. Jest też wrażliwa m.in. na mączniaka, dlatego producenci, decydujący się na wytwarzanie win z kekfrankos muszą wykazać niemałe starania, aby uzyskać owoce zdatne do produkcji wybornego alkoholu. Świetnie zdają sobie z tego producenci z Węgier, hodujący ten szczep m.in. w jednym z najsłynniejszych, środkowoeuropejskich regionów winiarskich – Egerze, leżącym na północnym wschodzie kraju.

Dlaczego natomiast odmiana kekfrankos jest tak ważna w węgierskiej kulturze? Gdyż stanowi składnik jednego z najważniejszych, z tamtejszych wieloodmianowych win – egri bikaver. Bycza Krew ma bogatą tradycję i historię, sięgającą wojny z Turkami z połowy XVI wieku. Z tego, jak i wielu innych powodów, mocno zakorzeniła się w świadomości nie tylko samych Węgrów, ale i mieszkańców innych krajów regionu Europy Środkowowschodniej. Charakterystyczna ciężkość i wyrazisty smak, w jakim przewijają się nuty beczek, w których dojrzewał, to główne znaki rozpoznawcze tego trunku.

Kekfrankos – doskonałe samodzielnie, jak i w blendzie

Nie oznacza to jednak, że szczep ten nie służy także do produkcji innych, znacznie lżejszych trunków. Kekfrankos świetnie spisze się w wytwarzaniu zarówno alkoholi odmianowych, jak i w kupażu. Dobrze odnajduje się w parze m.in. z merlotem, cabernet sauvignon, jak i cabernet franc. Jak natomiast smakuje wino stworzone wyłącznie z winogron tej jednej odmiany? Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim intensywne nuty owocowe. Zwykle jest kwaśniejsze, ale nie za mocno wytrawne, odnajdując przyjemny balans w taninach. Nie brakuje mu również pikanterii, wyczuwalnej najczęściej na finiszu.

Ponadto wino z kekfrankos charakteryzuje się wyrazistym aromatem. Wśród zapachów przewijają się akcenty leśnych owoców, w tym jeżyn i jagód. Wyraźnie wyczuje się także zapach dojrzałych wiśni. Starzone w beczce zaś staje się bardziej złożone, ale i nieco subtelniejsze niż młode wino. Choć szczep ten służy głównie do produkcji wytrawnych i półwytrawnych trunków, to w ofercie węgierskich winnic można również znaleźć np. słodkie, różowe wina, jakie zaskakują swoim aromatem i smakiem dojrzałych owoców, w tym malin i truskawek.

Kekfrankos – wina, które kupisz w naszym sklepie

Samodzielnie – zwykle lekkie i mocno owocowe. W zespole z innymi – może stać się cięższe, wyraziste, co sprawia, że znakomicie pasuje do mięs, w tym wołowiny oraz wieprzowiny. W tym miejscu jednak znajdziesz przede wszystkim wina odmianowe, wytworzone z samego szczepu kekfrankos, jakie doskonale smakuje zarówno w czasie popołudniowego lub wieczornego relaksu, jak i w parze z lżejszymi potrawami. Gdy jest słodkie, warto je sparować np. z sałatkami owocowymi albo deserami na bazie białej czekolady.

Wybierając napoje w naszym sklepie, masz pewność, że otrzymasz produkt wysokiej jakości, jaki spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy. Importujemy je bezpośrednio z winnic z Węgier, gdzie m.in. region Egeru zapewnia idealne warunki do uprawy tej odmiany. Kekfrankos z pewnością przypadnie Ci do gustu, gdy tylko dasz mu szansę. Jeśli zaś chciałbyś wiedzieć więcej na temat konkretnych produktów lub nie wiesz, która z naszych propozycji będzie Ci najbardziej odpowiadać – zachęcamy do kontaktu z obsługą. Wspólnie z nami wybierzesz najlepsze wino dla siebie. I to w atrakcyjnej cenie.