Filtrowanie
Producenci

Odmiana, jaką jest irsai oliver, powstała około roku 1930, kiedy skrzyżowano ze sobą dwa inne szczepy – Pozsony (nazywany także Białą Bratysławą) i Csaba Gyoengye (czyli Perłę Czabańską). Owoce winorośli wyhodowanej na Węgrzech charakteryzują się wyrazistym, muszkatowym smakiem, stąd też wykorzystuje się ją nie tylko do produkcji win, ale i traktuje się je jako winogrona deserowe. Nie zmienia to faktu, że trunki powstające z tej odmiany są co najmniej atrakcyjne, zabawiając korzennymi i lekko kwiatowymi nutami. Niska zawartość kwasów i lekka gorycz, jaka się przewija w jej owocach, sprawiają, że wyprodukowany z nich napój zapewnia ciekawe doznania zmysłowe.

Irsai Oliver

Irsai oliver – doskonała baza pod młode wina

Smak wina, do którego wytworzenia wykorzystano szczep irsai oliver, może zaskakiwać pod wieloma względami. Dla tej odmiany typowe są nuty m.in. czarnego bzu, agrestu, limonki, a czasem nawet przewija się przez nie melon. Dzięki swojej niższej kwasowości służy m.in. do produkcji białych win wytrawnych o przyjemnym wyważeniu i równie miłej fakturze.

Odmiana irsai oliver należy do szybko dojrzewających, a jednocześnie najbardziej ceniona jest w produkcji win młodych. Co ważne – jako trunek odmianowy szybko ulega procesowi starzenia. Z drugiej strony alkohol z tego szczepu chętnie wykorzystuje się też w kupażu z napojami z innych odmian winorośli, zwykle kwaśniejszych, jakie nadają ostatecznemu produktowi bardziej wyrazistego charakteru. Wskazuje się, że do najciekawszych połączeń należy irsai oliver z rizlinkiem vlašskim.

Jako „czyste” wino charakteryzuje się przyjemną świeżością, w jakiej przewijają się harmonijne taniny. Cechuje je również długi finisz, podczas którego otwierają się wszystkie smakowe kompozycje owocowe i kwiatowe.

Irsai oliver – jako aperitif i nie tylko

Lekkość młodego, a jednocześnie eleganckiego wina, uzyskanego z irsai oliver sprawia, że doskonale nadaje się do samodzielnego spożywania. Zdecydowanie ubarwi każdą wolną chwilę, niosąc orzeźwienie w gorętsze dni. Nie oznacza to jednak, że nie będzie też świetnym dodatkiem do różnych dań. Idealnie się komponuje na przykład z owocami morza, np. krewetkami. Znakomicie smakuje także w parze z rybami oraz drobiem. Podkreśli również smak sałatek. Ponadto warto go spróbować w parze z lekkimi serami oraz daniami z makaronem.

Należy pamiętać, że wino z tego szczepu powinno po otwarciu chwilę odetchnąć. Niektórzy specjaliści zalecają pozostawienie butelki otwartej nawet na 30 minut przed podaniem. Nim się je zaserwuje, warto je dobrze schłodzić. Najlepiej by miało ono temperaturę wynoszącą około 6-10 stopni Celsjusza. Wtedy otwiera pełnię smaku i bogatego aromatu. Dlatego trunki na bazie tej odmiany – samodzielnie, jak iw parze z potrawami, są doskonałym pomysłem dodatkiem do chwili relaksu lub na przykład spotkania ze znajomymi.

Irsai oliver – sprawdź trunki z tego szczepu w naszym sklepie

Gdy już poznałeś nieco bliżej irsai oliver, pora zaznajomić się z winami, jakie z niego powstają. W ofercie Butiku Wina znajdziesz najciekawsze trunki, jakie powstały z tej odmiany. W asortymencie dostępne są trunki z mniejszych i większych winnic z najsłynniejszych europejskich, w tym węgierskich regionów winiarskich. Bogate tradycje, jak i ogromna pieczołowitość, jaką producenci przykładają do procesu ich powstawania, zaowocowały alkoholami najwyższej próby.

Korzystając z propozycji naszego sklepu, decydujesz się nie tylko na zakup wyśmienitych win. Dodatkowo możesz liczyć na przystępne ceny. Napoje z tego szczepu nabędziesz tu m.in. w cenie od 30 do 50 złotych. Niewysoki koszt wynika z faktu, że Butik Wina to bezpośredni importer produktów z różnych winnic. Doskonale też znamy alkohole, jakie oferujemy. Jeśli więc masz wątpliwości, który z trunków wybrać – chętnie pomożemy Ci dokonać zakupu. Podpowiemy, jakie wino najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Skorzystaj z naszej oferty i poznaj smak wyjątkowych wyrobów z węgierskiego szczepu.