Producenci
Promocje
Pecsi Cirfandli 2019 wytrawne
Pecsi Cirfandli 2019 wytrawne
38,90 zł 34,90 zł
szt.
Deli Feny 2382 wytrawne
Deli Feny 2382 wytrawne
38,90 zł 34,90 zł
szt.
Merlot 2016 słodkie
Merlot 2016 słodkie
34,90 zł 32,90 zł
szt.
OTTONEL MUSKOTALY CSERSZEGI FUSZERES 2019 PÓŁSŁODKIE
OTTONEL MUSKOTALY CSERSZEGI FUSZERES 2019 PÓŁSŁODKIE
34,90 zł 32,90 zł
szt.
MERLOT 2017 SŁODKIE
MERLOT 2017 SŁODKIE
34,90 zł 32,90 zł
szt.
CAVA GRAN LIVENZA BRUT
CAVA GRAN LIVENZA BRUT
29,90 zł 24,90 zł
szt.

Odmiana furmint to biały szczep winnej latorośli, dającej charakterne, a jednocześnie niesamowite jak jej ojczyzna wino. Pochodzi najprawdopodobniej z Węgier, a przynajmniej na to wskazują źródła z początku siedemnastego stulecia, a niektóre podają, że pojawił się tam już w XIII wieku. Późno dojrzewa, a jednocześnie nie lubi niższych temperatur. Jeśli jednak ma sprzyjające warunki, zapewnia unikatowy alkohol gronowy o przyjemnym aromacie. Jego owoce są surowcem zarówno dla win wytrawnych, jak i słodkich. To właśnie z tego szczepu powstają jedne z najpopularniejszych węgierskich trunków – Tokaje, jakie znajdziesz także w ofercie Butiku Wina.

Furmint – zwiastun wybornego smaku

Wyjątkowy smak szczepu furmint wypływa nie tylko z dość wysokiej kwasowości owoców, przy zachowaniu dużej ilości cukru, ale i podatności na Botrytis cinerea, czyli pleśń szlachetną. To sprawia, że odmiana ta stanowi doskonałą bazę pod trunki słodkie, półsłodkie, wytrawne, jak i bortrytyzowane. I to dzięki tej wszechstronności są one cenione tak na Węgrzech, jak i w wielu innych zakątkach Europy. Coraz śmielej również przebija się do świadomości smakoszy i sommelierów z innych stron świata, szczególnie tam, gdzie przed upadkiem Żelaznej Kurtyny nie miał okazji dotrzeć.

Czego można się spodziewać, gdy sięga się po wino z odmiany furmint? Na pewno wyrazistego smaku i wyraźnego, choć niezbyt silnego aromatu. Dostrzeżesz w nich zarówno nuty mineralne, jak i owoców cytrusowych. Przez nie przebijają się także inne akcenty, w tym brzoskwinie, morele oraz jabłka i gruszki. W przypadku niektórych produktów wyraźnie dają się wyczuć orzechy laskowe oraz goździki. Trunek z tej odmiany ma barwę żółtawą z delikatnie zielonym odcieniem. Wybierając więc wino ze szczepu furmint, stawiasz na unikalny, charakterystyczny smak i lekko chrupką fakturę.

Furmint niejedno ma imię

Choć uznaje się, że szczep ten pochodzi z Węgier, to wiele innych krajów rościło sobie do niego prawo, jako do jego ojczyzny. Wśród nich była m.in. Słowenia, jak i Słowacja. Najlepiej sytuację tę odzwierciedla również spór między drugim z wymienionych krajów a Węgrami, walczącymi o prawa do nazwy „Tokaj”. To tylko jeden z wielu dowodów wskazujących na to, jak wyjątkowe są alkohole, jakie daje furmint.

Obecnie szczep ten należy do najczęściej hodowanych w swojej historycznej ojczyźnie, jednak uprawia się go, poza Słowenią i Słowacją, także w Austrii, gdzie często znany jest pod innymi nazwami, w tym sibon. W kraju pochodzenia ma też kilka regionalnych odmian. Każda z nich doskonale nadaje się do starzenia w beczkach, zapewniając trunek o wybitnych wręcz walorach smakowych.

Dzięki swojej elastyczności świetnie zgrywa się z różnymi potrawami. Z powodzeniem połączy się go z rybami, drobiem oraz kuchnią azjatycką. Słodkie napoje zaś idealnie pasują do serów z niebieską pleśnią. Warto pamiętać, że furmint należy też nieco schłodzić przed podaniem, co pozwala wydobyć z niego mocniejsze aromaty i smak.

Sięgnij po furmint, dostępny w naszej ofercie

Jeśli jesteś ciekaw wina z tego środkowoeuropejskiego szczepu winogron – najlepsze trunki znajdziesz w asortymencie Butiku Wina. Proponujemy zarówno półsłodkie, jak i wytrawne oryginalne Tokaje, będące jednym z najatrakcyjniejszych produktów pochodzących z Węgier, jakie orzeźwiają, ale i znakomicie oddają klimat tego kraju. Spróbuj również Pecsi, półwytrawnego trunku, jaki perfekcyjnie komponuje się z najróżniejszymi potrawami, w tym z sushi.

Dlaczego warto wybrać alkohole z naszej oferty? Przede wszystkim znajdziesz tu najwyższej klasy wina, dostępne także w cenie do 30 złotych. To dlatego, Butik Wina to bezpośredni importer tych wyjątkowych trunków, współpracujący zarówno z mniejszymi, jak i większymi producentami z najsłynniejszych regionów winiarskich Europy. Możemy więc zaproponować wysokojakościowe produkty za przystępną cenę.

Nie wiesz, który z proponowanych alkoholi spełni Twoje oczekiwania? Skontaktuj się z obsługą sklepu. Wsłuchując się w przedstawione kryteria, pomożemy dobrać wino ze szczepu furmint, jakie z pewnością przypadnie Ci do gustu.