Producenci

Odmiana furmint to biały szczep winnej latorośli, dającej charakterne, a jednocześnie niesamowite jak jej ojczyzna wino. Pochodzi najprawdopodobniej z Węgier, a przynajmniej na to wskazują źródła z początku siedemnastego stulecia, a niektóre podają, że pojawił się tam już w XIII wieku. Późno dojrzewa, a jednocześnie nie lubi niższych temperatur. Jeśli jednak ma sprzyjające warunki, zapewnia unikatowy alkohol gronowy o przyjemnym aromacie. Jego owoce są surowcem zarówno dla win wytrawnych, jak i słodkich. To właśnie z tego szczepu powstają jedne z najpopularniejszych węgierskich trunków – Tokaje, jakie znajdziesz także w ofercie Butiku Wina.

Furmint

Furmint – zwiastun wybornego smaku

Wyjątkowy smak szczepu furmint wypływa nie tylko z dość wysokiej kwasowości owoców, przy zachowaniu dużej ilości cukru, ale i podatności na Botrytis cinerea, czyli pleśń szlachetną. To sprawia, że odmiana ta stanowi doskonałą bazę pod trunki słodkie, półsłodkie, wytrawne, jak i bortrytyzowane. I to dzięki tej wszechstronności są one cenione tak na Węgrzech, jak i w wielu innych zakątkach Europy. Coraz śmielej również przebija się do świadomości smakoszy i sommelierów z innych stron świata, szczególnie tam, gdzie przed upadkiem Żelaznej Kurtyny nie miał okazji dotrzeć.

Czego można się spodziewać, gdy sięga się po wino z odmiany furmint? Na pewno wyrazistego smaku i wyraźnego, choć niezbyt silnego aromatu. Dostrzeżesz w nich zarówno nuty mineralne, jak i owoców cytrusowych. Przez nie przebijają się także inne akcenty, w tym brzoskwinie, morele oraz jabłka i gruszki. W przypadku niektórych produktów wyraźnie dają się wyczuć orzechy laskowe oraz goździki. Trunek z tej odmiany ma barwę żółtawą z delikatnie zielonym odcieniem. Wybierając więc wino ze szczepu furmint, stawiasz na unikalny, charakterystyczny smak i lekko chrupką fakturę.

Furmint niejedno ma imię

Choć uznaje się, że szczep ten pochodzi z Węgier, to wiele innych krajów rościło sobie do niego prawo, jako do jego ojczyzny. Wśród nich była m.in. Słowenia, jak i Słowacja. Najlepiej sytuację tę odzwierciedla również spór między drugim z wymienionych krajów a Węgrami, walczącymi o prawa do nazwy „Tokaj”. To tylko jeden z wielu dowodów wskazujących na to, jak wyjątkowe są alkohole, jakie daje furmint.

Obecnie szczep ten należy do najczęściej hodowanych w swojej historycznej ojczyźnie, jednak uprawia się go, poza Słowenią i Słowacją, także w Austrii, gdzie często znany jest pod innymi nazwami, w tym sibon. W kraju pochodzenia ma też kilka regionalnych odmian. Każda z nich doskonale nadaje się do starzenia w beczkach, zapewniając trunek o wybitnych wręcz walorach smakowych.

Dzięki swojej elastyczności świetnie zgrywa się z różnymi potrawami. Z powodzeniem połączy się go z rybami, drobiem oraz kuchnią azjatycką. Słodkie napoje zaś idealnie pasują do serów z niebieską pleśnią. Warto pamiętać, że furmint należy też nieco schłodzić przed podaniem, co pozwala wydobyć z niego mocniejsze aromaty i smak.

Sięgnij po furmint, dostępny w naszej ofercie

Jeśli jesteś ciekaw wina z tego środkowoeuropejskiego szczepu winogron – najlepsze trunki znajdziesz w asortymencie Butiku Wina. Proponujemy zarówno półsłodkie, jak i wytrawne oryginalne Tokaje, będące jednym z najatrakcyjniejszych produktów pochodzących z Węgier, jakie orzeźwiają, ale i znakomicie oddają klimat tego kraju. Spróbuj również Pecsi, półwytrawnego trunku, jaki perfekcyjnie komponuje się z najróżniejszymi potrawami, w tym z sushi.

Dlaczego warto wybrać alkohole z naszej oferty? Przede wszystkim znajdziesz tu najwyższej klasy wina, dostępne także w cenie do 30 złotych. To dlatego, Butik Wina to bezpośredni importer tych wyjątkowych trunków, współpracujący zarówno z mniejszymi, jak i większymi producentami z najsłynniejszych regionów winiarskich Europy. Możemy więc zaproponować wysokojakościowe produkty za przystępną cenę.

Nie wiesz, który z proponowanych alkoholi spełni Twoje oczekiwania? Skontaktuj się z obsługą sklepu. Wsłuchując się w przedstawione kryteria, pomożemy dobrać wino ze szczepu furmint, jakie z pewnością przypadnie Ci do gustu.