Filtrowanie
Producenci

Szczep cabernet sauvignon należy do najpopularniejszych, ale i najbardziej charakterystycznych odmian winogron, z których produkuje się wyśmienite wina. Trunki uzyskane z jego owoców charakteryzują się wysoką zawartością roślinnych garbników, więc są wyraziste w smaku. Dzięki temu przypadną do gustu zwolennikom win wytrawnych. Cabernet sauvignon, choć wywodzi się z Bordeaux, to z powodzeniem uprawia się go również w innych obszarach Europy i świata, w tym w Kalifornii, jak i na Węgrzech, w regionie Egeru.

Cabernet Sauvignon

Cabernet sauvignon – wina o wyrazistym smaku

Wina ze szczepu cabernet sauvignon świetnie nadają się do sezonowania w beczce, dzięki czemu nabierają jeszcze więcej charakteru. Wśród nut, jakich można posmakować, racząc podniebienie alkoholem z tej odmiany, wyraźnie wyczuwa się m.in. czarną porzeczkę oraz ciemne owoce leśne, w tym jagody i jeżyny. Hodowane w cieplejszych regionach zapewniają jeszcze inne doznania, pozostawiając w ustach posmak wiśni, jak i owoców czarnych oliwek. Tak bogata gama smakowa i wyraźnie wyczuwalne taniny powodują, że jest ono bardziej cierpkie, sprawiając, że doskonale nadaje się np. do wołowiny i innych, mocno przyprawionych dań. Ci, którzy stosują wina, w tym czerwone, także jako przyprawę, z pewnością nie będą zawiedzeni – duszone mięso w trunku z tej odmiany stanie się kruche i mocno aromatyczne.

Samo cabernet sauvignon najprawdopodobniej stanowi skrzyżowanie dwóch innych szczepów – cabernet franc i sauvignon blanc. Trunki z tej odmiany idealnie nadają się również do kupażowania. Miesza się ją m.in. z merlotami, jak i samym sauvignon blanc. Takie połączenia gwarantują niesamowite doznania smakowe, pasujące do cięższych dań, ułatwiając także ich przyswojenie.

Cabernet sauvignon – wino z niejednej ojczyzny

Choć historycznie wyhodowano go we Francji, w Bordeaux, to obecnie cabernet sauvignon uprawiany jest w najróżniejszych regionach świata. Poza rodzimym regionem z powodzeniem szczep ten wzrasta w Kalifornii. Trunki pochodzące z tego stanu za swoje unikatowe walory były wielokrotnie nagradzane przez specjalistów. Prawdziwym zaskoczeniem jednak są wina z cabernet sauvignon pochodzące z Węgier. Mają głęboki, wyrazisty, nawet nieco ziemisty smak, przez który przebijają się nuty porzeczek oraz wiśni. Do najpopularniejszych wyrobów zaś należą trunki pochodzące z winnicy Petreny – jednego z najbardziej uznanych węgierskich producentów alkoholi gronowych na świecie.

Oprócz tego szczep ten zadomowił się we Włoszech, gdzie ma wielu zwolenników, a jego popularność jest na tyle duża, że tradycjonaliści obawiają się, iż wyprze rodzime gatunki. Chętnie hoduje się je także w krajach Ameryki Południowej, jak i w RPA. Wysoka zdolność adaptacji do różnych warunków klimatycznych sprawia, że wina z tej odmiany zapewniają często skrajnie różne doznania smakowe, co przyczyniło się do wzrostu ich popularności.

Spróbuj win z cabernet sauvignon, jakie znajdziesz w naszej ofercie

Jeśli szukasz dobrego wina – z pewnością znajdziesz je w przedstawionym tutaj asortymencie. Butik Wina jest bezpośrednim importerem trunków pochodzących ze słynnych, jak i mniejszych winnic z różnych krajów Europy. Wśród produktów, jakie znajdziesz w prezentowanej ofercie, są m.in. wina cabernet sauvignon pochodzące właśnie z winnicy Petreny – uznanej przez specjalistów, jak i konsumentów z całego świata.

Głęboki smak, korelujący z intensywnym i atrakcyjnym aromatem trunków z tego szczepu sprawią, że z pewnością odnajdą one fanów zarówno wśród doświadczonych koneserów, jak i amatorów, poszukujących np. napoju do kolacji czy niedzielnego obiadu. Alkohole uzyskane z tego szczepu świetnie pasują także do degustacji serów – najlepiej twardych, takich jak cheddar.

Masz pytania dotyczące win, jakie dostępne są w prezentowanej ofercie? Zachęcamy do kontaktu. Postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi i rozwiać wszelkie wątpliwości. Pomożemy również dobrać produkt, jaki będzie pasować do Twoich oczekiwań.