Producenci

Doceniane w dalekiej przeszłości, a obecnie odkrywane na nowo przez świat wina węgierskie to szeroki wybór najróżniejszych niesamowitych, wykwintnych, jak i zupełnie lekkich i radosnych trunków. Choć do najbardziej znanych w Polsce należą takie wina z Węgier, jak tokaj i egri bikaver, to ich gama jest znacznie szersza. Jeśli jesteś ciekaw tych oryginalnych napitków – wiele z nich znajdziesz w ofercie sklepu online Butik Wina. Dostarczamy wyroby winnic z najsłynniejszych regionów winiarskich tego kraju od sprawdzonych dostawców.

Wina Węgierskie

Najsłynniejsze wina węgierskie

Zdecydowanie jednym z najbardziej cenionych produktów eksportowych Węgier jest tokaj, szczególnie jego słodkie deserowe odmiany. Te białe wina węgierskie znane i chętnie spożywane były już w XV wieku, a z czasem tylko zyskiwały na popularności. Niestety – przez plagę filoksery, na pewien czas winnice z tego kraju podupadły. W dźwignięciu na nowo tej gałęzi nie pomagały liczne burzliwe lata, w tym obie wojny światowe, a później – zamknięcie za Żelazną Kurtyną. Jednak dzisiaj wina z Węgier, w tym tokaj, o którego swojego czasu Słowacy i Węgrzy toczyli bój jako o produkt tradycyjny i regionalny, są z entuzjazmem na nowo witane nie tylko w Europie Środkowowschodniej, ale i dalszych zakątkach świata.

Odradzają się stare winnice i powstaje wiele nowych, zaskakujących nie tylko dużym wyborem, ale i niesamowitym smakiem swoich wyrobów. Wina węgierskie to jednak coś więcej niż „wino królów, król win”, jak mówił o tokaju Ludwik XIV. To także wyraziste, wręcz pikantne i mocno garbnikowe egri bikaver. Bycza krew również ma bogate tradycje, w tym też przypisuje się jej historię, jakoby miała ośmielić węgierskich wojaków w walce z Turkami, którzy strwożyli się na wieść, że obrońcy Egeru się posilają takim napitkiem.

Wina z Węgier nie tylko tokajem stoją

Oprócz tych dwóch charakterystycznych dla tego kraju trunków, wina z Węgier to także mnóstwo innych ciekawych alkoholi, jakie z pewnością przypadną do gustu każdemu smakoszowi o mniej i bardziej wysublimowanym podniebieniu. Nagy Somló oferuje na przykład intrygujące napoje o mocno mineralnym posmaku z akcentami owoców cytrusowych, dymu i pszenicy. To zaś zawdzięcza specyficznej glebie, na jakiej uprawiane są tam winorośle – składa się ona z wulkanicznych skał, kryjących się pod płaszczem piachu.

Z kolei wina węgierskie z południowej części kraju, a dokładniej mówiąc z Villány, to niesamowite w smaku czerwone trunki. Popularne tam szczepy – cabernet sauvignon, merlot czy kekfrankos są bazą dla mnóstwa ciekawych, lżejszych i wyraźnie cięższych alkoholi, idealnych zarówno do potraw z mięsa, jak i jako dodatek do np. wieczornego relaksu. Liczne sprzyjające powstawaniu winnic stanowiska oraz bogate tradycje, sprawiają, że wina z Węgier cieszą się ogromnym zróżnicowaniem i gwarantują szereg odmiennych doznań smakowych.

Sprawdź wina węgierskie w ofercie Butiku Wina

Sięgając po wina węgierskie, jakie znajdziesz w ofercie Butiku Wina, masz gwarancję, że kupujesz wyłącznie najlepsze trunki w przystępnych cenach. To wyroby mniejszych i większych winnic, z których bezpośrednio importujemy proponowane tu pozycje. Dzięki temu stosunek jakości do kosztu zakupu jest więcej niż atrakcyjny. Wina z Węgier, jakie dostępne są w tym miejscu, z pewnością zaspokoją Twoje oczekiwania, niezależnie, czy poszukujesz napitku do obiadu czy kolacji, degustacji serów lub po prostu – do samego czerpania przyjemności z ich picia.

Proponujemy trunki nie tylko jednoodmianowe, ale i wyborne kupaże, zapewniające szeroką gamę doznań. Dzięki temu dobierzesz napój perfekcyjnie do swoich preferencji. Jeśli natomiast nie wiesz, które wina węgierskie spełnią Twoje oczekiwania – zawsze możesz skorzystać z pomocy naszej obsługi. Doskonale znamy proponowane tu wina z Węgier i z ochotą wesprzemy Cię w dokonaniu właściwego wyboru, niezależnie, czy szukasz odpowiedniego alkoholu dla siebie, czy np. na prezent dla bliskiej Ci osoby.