Producenci

Jeszcze nie tak dawno temu wina z Polski nie należały do znanych trunków. Jednak sytuacja ta sukcesywnie ulega zmianie. Coraz więcej miłośników alkoholi gronowych (i nie tylko) decyduje się na założenie winnicy w naszym kraju, by produkować nie tylko na rodzimy rynek, ale i na cały świat, wyjątkowe napoje, sukcesywnie zdobywające podniebienia znawców. Dzisiaj polskie wina stanowią swoiste odkrycie i zdobywają coraz większą popularność. Cieszą się unikalnym smakiem. Sami Polacy również coraz śmielej sięgają nie tylko po tradycyjne wyroby z winogron… ale i po napoje alkoholowe produkowane z innych owoców.

Wina Polskie

Wina z Polski – odkrycie ostatnich lat

Ilość winnic w naszym kraju stale rośnie. Jeszcze do niedawna za główne regiony winiarskie uchodziły wybrane obszary województwa lubuskiego i wielkopolskiego (region zielonogórski) oraz Małopolski. Dzisiaj jednak polskie wina produkowane są także w wielu innych obszarach naszego kraju, w tym m.in. w regionie dolnośląskim, przełomu Wisły, podkarpackim i na szerokim areale, nazywanym regionem Polski północnej, rozciągającym się od Szczecina po Olsztyn i od Gdańska do Warszawy.

Duże zróżnicowanie pod względem warunków klimatycznych sprawia, że wina z Polski cechują się bogatym zróżnicowaniem. Mimo że warunki nie są tak przyjazne, jak we Włoszech, Hiszpanii, czy na Węgrzech, to wraz z ociepleniem klimatu przybywa stanowisk idealnych pod konkretne szczepy winogron. To owocuje unikatowym charakterem wyróżniającym polskie wina, jaki doceniają nie tylko krajowi sommelierzy, ale i wielu zagranicznych specjalistów. Jeśli i Ty jesteś ciekaw produktów winiarskich rodzimych producentów – w naszej ofercie znajdziesz najlepsze propozycje.

Polskie wina – jaki mają charakter?

Co charakteryzuje wina z Polski? W wielu przypadkach są one produkowane z tzw. szczepów hybrydowych, czyli odmian winogron, uzyskanych na sposób krzyżowania „rodziców” o pożądanych cechach. Chodzi tu nie tylko o walory smakowe, ale i odporność na dane choroby, jak i niskie temperatury, które w naszym kraju zimą wciąż są normą. Dzięki temu też polskie wina są bardziej ekologiczne, gdyż nie wymagają dużej ilości oprysków.

Wciąż jednak najważniejszy pozostaje unikalny smak trunków, uzyskany dzięki hodowanym szczepom. Wśród dominujących odmian znalazł się m.in. solaris, charakteryzujący się bogatą zawartością cukru. W smaku wyraźnie wyczuwalne są akcenty owoców egzotycznych oraz orzechów. Popularny jest również cabernet cortis, dający napoje o wyrazistym smaku i równie silnym aromacie. Wyraźnie można w nim wyczuć także nuty jednego ze szczepów, od którego pochodzi – cabernet sauvignon. To właśnie z cabernet cortis powstają wyborne czerwone i różowe napitki. Oprócz tego wina z Polski często powstają z tak szlachetnych odmian, jak rizling czy pinot noir.

Wybierz wina z Polski – nie tylko gronowe

Jakiego smaku możesz się spodziewać, sięgając po polskie wina? Mają kwasowość charakterystyczną dla winorośli hodowanych w chłodnych warunkach. Nie brak im też typowych dla tej szerokości geograficznej nut owocowych – gruszek, jabłek – oraz ziołowych. Dzięki takiemu połączeniu wina z Polski dostarczają unikalne doznania smakowe, jakie zapewniają im coraz większą popularność.

Warto pamiętać, że polskie wina, to nie tylko produkty gronowe, z jakich słynie m.in. winnica Dom Jantoń. Swojego czasu rodzimy przemysł winiarski specjalizował się w produkcji win owocowych. Niesłusznie zepchnięte niegdyś na boczny tor, dzisiaj na nowo zdobywają serca konsumentów. Nie należy zapominać także o grzańcach, będących wybornym dodatkiem do chłodnych wieczorów, a jednocześnie – stanowiących jeden z tradycyjnych, krajowych napitków.

Jeśli i Ciebie interesują wina z Polski – znajdziesz je w naszej ofercie w przystępnej cenie. To wyjątkowe trunki, jakie zdecydowanie zasługują na uwagę. Jeśli nie wiesz, który z nich wybrać – skonsultuj się z nami!